Zahraniční praxe studentů

Výuka cizích jazyků je nedílnou a důležitou součástí studia na naší škole a je jí věnována značná pozornost. Žáci si mohou vybrat v rámci středoškolského studia ze dvou nabízených oborů, kterými jsou Hotelnictví a Cestovní ruch. V obou oborech je povinná výuka jazyka anglického a dále volitelně francouzského, německého nebo ruského, v oboru Cestovní ruch začínají žáci ve 3. ročníku s výukou třetího cizího jazyka. Cizojazyčné znalosti získané na základní škole si žáci dále prohlubují a v druhém či třetím cizím jazyce pak začínají od základů. Nedílnou součást cizojazyčné výuky tvoří odborná zahraniční praxe v cizině, výměnné pobyty a u oboru Cestovní ruch i zájezdy do zahraničí. Pro žáky střední školy je zajišťována prázdninová zahraniční praxe ve Francii, v Německu, v Řecku, ve Španělsku a ve Švýcarsku. Dle ohlasů účastníků je zahraniční praxe velkým přínosem pro budoucí profesní život žáků. Vedle prohloubení jazykově-komunikativních a odborných znalostí získávají žáci manažerské znalosti a dovednosti, dále pak kontakty pro pracovní uplatnění v cizině po absolvování středoškolského studia.

Německo

Vlajky

Žáci jsou vybíráni na půdě školy, důležitá je dobrá komunikace v německém jazyce a dobré studijní výsledky. Praxe je organizována již od r. 1995 a účastní se jí ročně kolem 20 žáků střední školy i studentů VOŠ.

Hotel Baltic se nachází ve městě Zinnowitz na ostrově Usedom. Ke klientele přímořského hotelu patří převážně starší lidé nebo sportovci, neboť hotel nabízí vedle běžného hotelového ubytování a hotelových služeb také možnost lázeňského a sportovního vyžití. Žáci vykonávají praxi na různých pracovištích a na rozličných postech, např. v obsluze v jídelně a kavárně, v ubytovacím sektoru, v kuchyni atd. Pracuje se převážně ve dvousměnném provoze. V tomto hotelu je zajištěna jak strava, tak i ubytování našich studentů.

WWW stránka Hotelu Baltic: www.hotelbaltic.de
Informační stránky o absolvování zahraniční praxe v Hotelu Baltic:
www.praxe-baltic.webovka.eu

Švýcarsko

Vlajky

Praxe ve Švýcarsku je zajišťována od roku 1997 ve spolupráci se Swiss Hospitality Academy GmbH z Maienfeldu v kantonu Graubünden. Výběrové řízení se koná na naší škole nebo v Praze v říjnu a únoru, podmínkou je plnoletost. Žáci jsou podrobeni písemnému a ústnímu testu. Předpokladem je velmi dobrá komunikace v německém jazyce a dobré znalosti v oblasti gastronomie, hotelnictví a turismu. Praxe je čtyřměsíční, v zimních měsících se jí mohou účastnit jen studenti VOŠ. Vlastní praxi předchází dvoutýdenní intenzívní výukový kurz zaměřený na znalosti a dovednosti techniky obsluhy. Praxe je vykonávána ve špičkových hotelových zařízeních v kantonu Graubünden. Většinou se jedná o horská turistická centra. Žáci pracují na různých pracovištích v obsluze či kuchyni a po celou dobu komunikují jen v cizím jazyce. Ubytování žákům zajišťují jednotlivá pracoviště.

WWW stránka: www.hospitality-academy.ch

Francie

Vlajky

Praxe probíhá v hotelových zařízeních na ostrově Korsika. Zahraniční praxe je organizována naší školou ve spolupráci s Vyšší odbornou školou DAKOL a Střední školou DAKOL, o.p.s. v Karviné. Výběr žáků se uskutečňuje formou výběrového řízení přímo na naší škole za účasti zástupců partnerské školy. Důraz je kladen na dobré komunikativní dovednosti ve francouzském jazyce a přihlíží se také ke studijním výsledkům žáků.

Žáci pracují především v restauracích ve městě Porto Vecchio. Starobylé přímořské město s přístavem leží na západním pobřeží ostrova a je centrem turistického ruchu a nachází se zde velké množství restaurací. Naši žáci pracují v těchto restauracích v obsluze nebo v kuchyni. Restaurace nabízejí krajové speciality a vybraná jídla francouzské kuchyně a samozřejmě také plody moře. Žáci jsou umísťováni v restauracích La Tanna, La Merendella, U Borgu a Santa Marina. Poslední jmenovaná restaurace je držitelem hvězdy Michelin v oboru gastronomie (http://www.usantamarina.com).

Velkým rekreačním komplexem blízko Porto Vecchia je rovněž Hotel Kilina. Hotel a restaurace vytvářejí rekreační komplex, který se nachází v zeleni borovic a rozsáhlého parku. Je umístěn asi kilometr od pláží a šest kilometrů od přístavního města Porto Vecchio. Ubytování je poskytováno v devíti pavilonech umístěných v parku, součástí komplexu jsou také bazény. Restaurace je vyhlášená svou vybranou kuchyní s krajovými specialitami. Žáci vykonávají praxi na různých pracovištích a na rozličných postech, např. v obsluze, v restauraci a baru, v hotelové recepci, v kuchyni, v ubytovacím sektoru atd. Jedná se převážně o dvousměnný provoz. Ubytování a strava našich žáků je zajištěna přímo v hotelu.

Druhým městem na Korsice, kde žáci vykonávají praxi je město Aléria, u kterého leží rekreační a lázeňské středisko Domaine Rivabella. Součástí komplexu jsou bazény, masáže a perličkové lázně. Ke klientele přímořského lázeňského střediska patří převážně starší lidé a rodiny s dětmi. Kromě ubytování disponuje středisko restaurací, kavárnou, barem. Žáci vykonávají praxi na různých pracovištích a na rozličných postech, např. v obsluze v restauraci a baru, v recepci hotelu, v kuchyni, v ubytovacím sektoru atd. Pracuje se v převážně v dvousměnném provoze. Ubytování a strava našich žáků je zajištěna přímo v hotelu.

Řecko

Vlajky

Praxe je organizována školou ve spolupráci s řeckým partnerem (řetězec G Hotels) v resortu Simantro Beach na poloostrově Chalkidiki.

Praxe je tříměsíční a žáci se do lokality dopravují pravidelnou autokarovou linkou Ostrava, Opava, Soluň. Žáci pracují v baru přímo na pláži, kde míchají koktejly, připravují kávu a starají se i o drobné občerstvení. Většina pak působí v servisu v restauraci. Jejich hlavní činností je podávání nápojů, chystání a prostírání stolů pro hosty, doplňování teplého bufetu, sklízení nádobí, atd. Nesporným kladem je procvičování tří cizích jazyků (kromě angličtiny, němčina a ruština dle převažující klientely). Ubytování a stravu zajišťuje řecká strana v hotelu.

Samotný Simantro Beach Hotel má vynikající polohu uprostřed borovicových lesů a rozkvetlých květin na pláži. Nabízí tenisové a volejbalové kurty, dětské hřiště a recepci, která je k dispozici 24 hodin denně. Simantro Beach Hotel je postaven v byzantském stylu a poskytuje ubytování v prostředí krásně upravených zahrad. Každý pokoj má koupelnu s toaletními potřebami a vysoušečem vlasů. Na pokojích nechybí bezpečnostní schránka a satelitní TV. Hotel má 2 venkovní bazény, krytý bazén a dále restauraci a tavernu s menu i výběrem a la carte. Hosté tak mají příležitost si vybrat z bohaté nabídky nejrůznějších lahodných jídel. Je zde také plážový bar, snack bar, minimarket, diskotéka, fitness, amfiteátr.

WWW stránka: www.simantrobeach.gr

Španělsko

Vlajky

Praxe je organizována od roku 2009, kdy naše škola navázala spolupráci s hotelovým řetězcem Hoteles Globales. Hotely, ve kterých pracují naši žáci, jsou na Mallorce v hlavním městě Palma de Mallorca a jeho nejbližším okolí, dále pak na východním pobřeží ostrova a rovněž na ostrově Menorca.

Pro všechny pracovní pozice i hotely je podmínkou této letní praxe plnoletost žáků (18 let) a velmi dobrá komunikace v anglickém jazyce se zaměřením na oblast gastronomie, hotelnictví a turismus. Požadována je i znalost druhého světového jazyka (jazyk německý, ruský či francouzský – dle klientely jednotlivých hotelů). Žáci vykonávají praxi na různých pracovištích i postech (obsluha v restauraci, barman, kuchař, pokojská). Ubytování a stravu našich žáků zajišťuje zaměstnavatel. Žáci jsou ubytováni v blízkosti hotelu (případně přímo v hotelu, kde pracují) a mají možnost stravovat se 3x denně. Obvyklá délka praxe je 3 měsíce.

WWW stránka: www.hotelesglobales.com

Výměnné pobyty

Od roku 1995 je organizován výměnný pobyt žáků mezi naší školou a školou Luise-Büchner-Schule (LBS) Freudenstadt. Německá škola LBS se nachází v městečku Freudenstadt ve spolkové zemi Badensko-Würtembersko v pohoří Schwarzwald. Celá oblast je z hlediska cestovního ruchu velmi atraktivní. Tato pravidelná reciproční výměna se koná co dva roky pro skupinu asi 12 žáků. Účastníci výměny mohou být dobrovolníci z nižších ročníků, ovšem s dobrými jazykovými schopnostmi, kteří jsou ochotni v rámci svého domova poskytnout desetidenní péči vrstevníku z Německa. Jedná se o zajištění ubytování, stravování a programu pro vyplnění volného času. Německá skupina přijíždí v březnu, česká skupina navštěvuje Německo obvykle v květnu. Po účastnících se očekává aktivní zapojení do akce. Akce je spolufinancována z Česko – německého fondu budoucnosti.

WWW stránka: www.lbs-fds.de