FARMA NA GRILU

Ve středu 20. června 2018 se žáci II. ročníku učebního oboru Prodavač se zúčastnili odborné exkurze v Mléčné farmě v Uhlířově. Měli možnost podívat se na jeden z nejmodernějších kravínů, který je plně automatizován, od přípravy krmných dávek až po automatické dojení krav. Nahlédli jsme i do kravína původního. Součástí mléčné farmy je i bioplynová stanice.

Na farmě jsme strávili téměř dvě hodiny, během kterých nás pan Břetislav Martínek, hlavní zootechnik, provázel celým střediskem a velmi erudovaně komentoval jednotlivé provozy a odpovídal na všechny naše dotazy. Žáci si prošli moderní stáj s dojnicemi holštýnského plemene s denní užitkovostí až 45 litrů mléka od jedné dojnice. Seznámili se s jejich krmivem a celkovým chovem mléčné farmy. Největší zájem byl o telátka a jejich příchod na svět. V závěru exkurze se pan Martínek zmínil i o možnostech uplatnění studentů v jejich firmě.

V další části dne jsme sledovali a obdivovali krásu přírody, čerstvý vzduch a chov domácích zvířat. Na místě u rodiny Strakových jsme v připraveném ohništi opékali špekáčky a klobásy. Komu nestačil jeden špekáček, ochutnal další grilovanou specialitu se zeleninou. Jídlo bylo doplněno i obíráním třešní a jinými dobrotami. Před odchodem jsme si po sobě uklidili a roztřídili odpad, který po nás vznikl.

S dobrou náladou, krásnými zážitky a užitečnými informacemi jsme se vraceli domů.

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Vloženo: 26. června 2018, Anna Vehovská – UOV

další aktuality »