Zeitzeugen – Svědkové minulosti

Žáci naší školy Jan Špringer, Tomáš Gural a Lisa Marie Klug měli jedinečnou možnost zúčastnit se projektu v rámci 25. Deutsch-tschechische Woche – Česko německého týdne v Krnově. Tématem letošního roku bylo téma Zeitzeugen – Svědkové minulosti, Musíme spolu mluvit – Wir müssen sprechen. Žáci dostali neopakovatelnou příležitost nahlédnutout do nedávné poválečné historie prostřednictvím lidských osudů. Celá akce byla podporována Goethe-Institutem Praha, Slezskou univerzitou v Opavě, městem Krnov a ministerstvem vnitra Spolkové republiky Německo.

V září proběhl první přípravný workshop, ve kterém získali od redaktora Deníku Františka Fidela Kuby a kameramana Jiřího Grossmanna rady jak vést řízený rozhovor, natočit, zpracovat a prezentovat video. Také jak udělat dobrou fotku, nebo jakou zvolit celkovou koncepci. V této fázi bylo zapotřebí vymyslet scénář, připravit otázky pro rozhovor, najít vhodné místo k natáčení. V pondělí 7. října měli žáci možnost se setkat s krnovskými německými rodáky, kteří z různých důvodů odešli nebo byli donuceni odejít z Československa, ale přesto stále mají k naší zemi úzký vztah a považují jej za svůj pravý domov. Studentky krnovského gymnázia vedly rozhovor s účastnicí takzvaného hladového pochodu. Maria André jako dítě byla jednou z těch, kdo v divoké fázi odsunu ve dnech 22. až 28. června 1945 absolvoval pěší pochod z Krnova do Králík. Při interview se svým hostem panem Peterem Lipkou se naši žáci ptali, jak se v regionu žilo před válkou a během ní, na vzpomínky z dětství, na vlastní odsun, až po začátky v nové vlasti. Po natáčení nastala nejnáročnější fáze. Během tří dnů museli žáci natočený materiál celý přeložit do češtiny, sestříhat, opatřit titulky, hudbou. Slavnostního zakončení prezentováním svých prací v krnovské synagoze se zúčastnili nejen krnovští rodáci, ale také starosta města Krnova. „Máme vzácnou příležitost naslouchat německy hovořícím Krnovanům, dokud jim věk a zdraví dovoluje podat svědectví o své době. Rozešli jsme se s nimi ve zlém. Dlouho jsme spolu nemluvili. Nesli jsme si svá traumata Mnichova a protektorátu. Němci zase z konce války a odsunu, “ řekl ve svém projevu.

Studenti si nejen procvičili německý jazyk, ale především se o historii tohoto regionu dozvěděli to, co by z žádných knih ani učebnic nevyčetli.

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Vloženo: 24. října 2019, Mgr. michaela Kryšpínová

další aktuality »