EXKURZE V MAKRO OSTRAVA A V HYUNDAI MOTOR MANUFACTURING CZECH, S.R.O. NOŠOVICE

V úterý 26. února 2019 jsme s žáky nástavbového studia Podnikání a učebního oboru Prodavač vyjeli směr Ostrava. V Makru nás již očekávala personální manažerka Mgr. Rosypalová. Exkurzi zahájila prezentací o historii a současnosti firmy a jejích vizích do budoucna. Studentům byla názorně vysvětlena logistika při nákupu a distribuci zboží, poskytované služby zákazníkům a personální politika firmy. Postupně jsme prošli většinu oddělení v prodejně včetně zázemí. Unikátní byla nabídka čerstvých ryb a mořských plodů a především popis jejich cesty na pult plný ledové tříště. Ale i v ostatním sortimentu je nabídka neskutečně pestrá a v podstatě platí, že Makro obstará na přání zákazníka cokoli. Makro klade velký důraz na kvalitu a hygienu prodeje zboží, kterého je celkem cca 46 tisíc položek.

Po krátkém přejezdu jsme parkovali v rozlehlém areálu automobilky Hyundai v Nošovicích. Exkurze začala v zasedací místnosti zhlédnutím profesionálně natočeného filmu o značce Hyundai a samotném výrobním závodu v Nošovicích. Poté jsme byli vybaveni reflexními vestami, ochrannými brýlemi, sluchátky a přehrávačem a s tímto jsme plně obsadili dva návštěvnické vláčky, které nás závodem provezly. V praxi jsme mohli vidět vznik nového vozu od A do Z, fungování systému zásobování JUST IN TIME, roboty provádějící automaticky pracovní úkony bez zásahu lidské ruky, neskutečnou čistotu ve všech výrobních prostorách. Prohlídka začala v lisovně, pak následovala svařovna, lakovna, která není přístupná veřejnosti a pak nejzajímavější část - finální montáž vozů a konec prohlídky byl v převodovkárně.

Výklad popisoval jednotlivé výrobní operace, organizaci práce, ale i personální zajištění a podmínky pro cca 3 400 zaměstnanců především z České republiky, ale potkávali jsme i zástupce korejského vedení firmy.

Myslím, že obě exkurze, i když firmy byly z naprosto odlišných oborů, nás všechny velmi obohatily.

Fotografie

Vloženo: 6. březen 2019, Ing. Lenka Knorová

další aktuality »